Jeszcze jakiś czas temu ćwiczenie w specjalnym kombinezonie, za pomocą którego impulsy elektryczne trafiają do mięśni, było wizją rodem z filmów SF. Obecnie trening EMS wykorzystujący elektrostymulację mięśni jest światowym trendem w branży fitness.

Czym różni się od tradycyjnych ćwiczeń fizycznych? Czy będzie on również odpowiedni w Twoim przypadku?

Trening EMS

Jak działa metoda elektrostymulacji mięśni?

Trening EMS dopiero od niedawna zyskuje na popularności. Jednak sama metoda elektrostymulacji mięśni jest znana od lat. Wywodzi się z fizjoterapii i jest sukcesywnie rozwijana od lat 60. XX wieku. Wykorzystuje się ją przede wszystkim podczas rehabilitacji trwałych uszkodzeń mięśniowych.

Nie jest to wcale kolejna modna metoda, której efektywność nie znajduje poparcia w badaniach. Skuteczność elektrostymulacji w zakresie aktywacji oraz wzmacniania mięśni została dowiedziona naukowo. Dlatego trening EMS znajduje coraz szersze zastosowanie już nie tylko w fizjoterapii, ale i w sporcie.

Jak wyglądają tego typu ćwiczenia? Przed ich rozpoczęciem musisz założyć specjalny kombinezon. Jest lekki, wygodny i nie ogranicza Twoich ruchów w czasie ćwiczeń.

W jakim celu się go zakłada? Dzięki temu, że jest wyposażony w małe elektrody, umożliwia przekazanie impulsów elektrycznych do Twoich mięśni. To powoduje skurcz i zmusza je do wykonania pracy (takiej jak w przypadku tradycyjnych ćwiczeń). Każda elektroda ustawiana jest osobno, dzięki temu w miejscach newralgicznych impuls może być mocniejszy  lub słabszy. 

Kombinezon, który musisz założyć podczas treningu EMS, współpracuje ze sterownikiem ustawianym na pilota. W każdej chwili impulsy mogą być zwiększane, lub zmniejszane. Jest on obsługiwany przez trenera lub fizjoterapeutę. Dzięki temu przez cały trening pozostajesz pod okiem specjalisty.

Trening EMS

Trening EMS – osiągaj lepsze efekty w krótszym czasie

Trening EMS na razie jest mało popularny w Polsce. Być może właśnie dlatego masz pewne wątpliwości, czy będzie on tak skuteczny jak np. praca z ciężarami. Poza tym część osób jest nadal sceptycznie nastawiona do wykonywania ćwiczeń w specjalnym kombinezonie. Jeśli jednak poznasz wszystkie zalety tego treningu, istnieje szansa, że szybko się do niego przekonasz!

Pamiętaj, że przez cały czas wykonywania ćwiczeń jesteś pod opieką specjalisty. Fakt, że do Twoich mięśni docierają impulsy elektryczne, może Cię na początku przerażać, ale nie masz się czego obawiać.

Jakie zalety ma trening wykorzystujący elektrostymulację mięśni? Po pierwsze umożliwia skrócenie czasu wykonywania ćwiczeń. Nie oznacza to jednak, że są one mniej efektywne. Wręcz przeciwnie, mogą dawać lepsze efekty w budowaniu masy mięśniowej i redukcji tkanki tłuszczowej.

Optymalny czas przeznaczony na tego typu ćwiczenia to 35 minut, podczas których możesz spalić od 400 do 1200 kcal (w zależności od ich intensywności oraz mocy impulsów). Tak krótki trening odpowiada godzinie ćwiczeń wykonywanych metodą tradycyjną. Dlatego jest to doskonałe rozwiązanie m.in. dla osób zapracowanych i tych, którzy nie lubią spędzać dużo czasu na siłowni.

Trening EMS aktywizuje zarówno mięśnie powierzchniowe, jak i głębokie. Ponadto może być wykorzystywany nie tylko w celu budowania masy mięśniowej. Tego typu ćwiczenia będą odpowiednie również, jeśli zależy Ci na pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Trening wykorzystujący elektrostymulację mięśni jest również dobrą metodą na budowanie masy mięśniowej i odchudzanie, jeśli nie możesz wykonywać tradycyjnych ćwiczeń (np. w przypadku uszkodzenia więzadeł i stawów).

Oprócz tego trening EMS pomaga w zmniejszaniu problemów z kręgosłupem – elektrody ułożone wzdłuż niego aktywizują również mięśnie głębokie (które rzadko pracują w czasie innych ćwiczeń). W przypadku bólu kręgosłupa fizjoterapeuta ma możliwość przesunięcia elektrod , bądź dołożenia ich wzdłuż kręgosłupa, co działa pobudzająco, odprężająco, a w dłużej perspektywie może całkowicie wyeliminować ból.

Przeciwwskazania do wykonywania treningu EMS

Jest to metoda, która posiada wiele zalet, a jej efektywność została potwierdzona badaniami naukowymi. Niestety nie każdy może z niej skorzystać. Zanim zdecydujesz się na trening EMS, skonsultuj się ze specjalistą, aby wykluczyć ryzyko powikłań zdrowotnych.

Wśród przeciwwskazań do wykonywania tego typu ćwiczeń wymienia się m.in.:

  • ciążę,
  • chorobę nowotworową,
  • padaczkę,
  • zaburzenia oddechowo-sercowe,
  • cukrzycę.

Specjalny kombinezon z elektrodami nie powinien być również zakładany na uszkodzoną skórę. Jeśli wykluczysz już wszystkie przeciwwskazania, pozostaje pytanie, które nurtuje wiele osób. Czy wykonywanie ćwiczeń wykorzystujących elektrostymulację jest bolesne? Na szczęście nie! Może być nawet odwrotnie – jest przyjemne, szczególnie w fazie relaksacyjnej. Musisz jednak pamiętać o tym, aby między kolejnymi sesjami zrobić sobie przynajmniej 3 dni odpoczynku.

Chcesz skorzystać z możliwości, jakie daje trening EMS? Nie masz czasu na tradycyjne ćwiczenia z użyciem ciężarów, a zależy Ci na efektach? Umów się na trening EMS, aby znacznie szybciej zbudować masę mięśniową i pozbyć się nadmiernych kilogramów!