Dlaczego warto chodzić na rehabilitację? Rehabilitacja Gdynia.
Jesteś po wypadku? Przydarzyła Ci się kontuzja? A może ktoś z Twoich bliskich potrzebuje wsparcia w powrocie do sprawności po zawale, udarze lub amputacji kończyny? Dowiedz się, dlaczego warto chodzić na rehabilitację!
W artykule...
Co to jest rehabilitacja?
Rehabilitacja to proces, na który składają się różnorodne działania, mające na celu usprawnienie pacjenta. Nie zawsze możliwy jest powrót do pełnej sprawności sprzed choroby lub urazu, jednak systematyczna rehabilitacja prowadzona pod okiem specjalisty zwiększy Twoją szansę na poprawę komfortu życia.
Rehabilitacja na NFZ
Zabiegi rehabilitacyjne (jeśli występują ku temu wskazania medyczne, a pacjent jest ubezpieczony) są finansowane przez NFZ. Niestety, długi czas oczekiwania na rozpoczęcie rehabilitacji oraz ograniczenia w zakresie liczby przysługujących zabiegów sprawiają, że taka forma powrotu do sprawności często okazuje się niewystarczająca.
Rehabilitacja prywatna
Jeśli zależy Ci na tym, aby rehabilitacja rozpoczęła się jak najszybciej albo liczba zabiegów finansowanych przez NFZ jest w Twoim przypadku niewystarczająca, skorzystaj z rehabilitacji prywatnej. Pamiętaj, że upływający czas działa w tym przypadku na Twoją niekorzyść – im szybciej trafisz pod opiekę specjalisty, tym krótszy będzie proces powrotu do sprawności.
Kiedy warto zgłosić się na rehabilitację?
W wielu przypadkach konieczność podjęcia rehabilitacji jest oczywista. Kontuzje, przebyte choroby, urazy – to najczęstsze wskazania do zabiegów rehabilitacyjnych. Nie zapominaj jednak także o tym, że systematyczna rehabilitacja przełoży się na poprawę jakości codziennego funkcjonowania również wówczas, gdy zmagasz się np. z wrodzonymi lub nabytymi wadami postawy.
Wyróżnić można m.in. rehabilitację neurologiczną, ginekologiczną, kardiologiczną, pulmonologiczną czy ortopedyczną. Inny podział (ze względu na przyczynę utraty sprawności) to:
- rehabilitacja po wypadku,
- rehabilitacja po kontuzji,
- rehabilitacja po zawale,
- rehabilitacja po udarze,
- rehabilitacja po amputacji,
- rehabilitacja po COVID-19.
Rehabilitacja może być prowadzona zarówno w warunkach szpitalnych, w placówkach rehabilitacyjnych, jak i w domu pacjenta.
W jaki sposób przebiega rehabilitacja?
Zanim specjalista zaproponuje Ci optymalną ścieżkę rehabilitacyjną, zapozna się z Twoją dokumentacją medyczną i historią choroby. Zabiegi dopasowywane są do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.
Jakie zabiegi obejmuje rehabilitacja?
Wachlarz dostępnych zabiegów rehabilitacyjnych jest niezwykle szeroki. Ich celem jest m.in. zmniejszenie dolegliwości bólowych, przywrócenie sprawności (częściowej lub całkowitej) czy zahamowanie postępujących ograniczeń ruchowych wynikających z procesu chorobowego.
Najpopularniejsze zabiegi stosowane w kompleksowej rehabilitacji pacjenta to m.in.:
- komora hiperbaryczna,
- masaże,
- komora kriogeniczna,
- fala uderzeniowa,
- diatermia krótkofalowa,
- elektroterapia,
- laseroterapia biostymulująca,
- laseroterapia wysokoenergetyczna,
- krioterapia.
Jakie korzyści przyniesie Ci rehabilitacja?
Przebieg rehabilitacji zależy od wielu czynników, m.in. formy pacjenta (zarówno fizycznej, jak i psychicznej) oraz jego determinacji i współpracy z rehabilitantem. Prawidłowo zaplanowana i systematyczna rehabilitacja to szansa na powrót do sprawności i sposób na zniwelowanie dolegliwości bólowych.
- Zmniejszenie dolegliwości bólowych – zarówno po urazach ortopedycznych, jak i po zabiegach ortopedycznych czy w wyniku chorób przewlekłych możesz odczuwać dokuczliwy ból. Odpowiednio dobrane metody terapeutyczne pozwolą na ograniczyć, a niekiedy nawet całkowicie zniwelować te dolegliwości np. poprzez zmniejszenie napięcia mięśniowego.
- Usprawnienie – bezpośrednio po wypadku, udarze lub kontuzji sprawność Twojego organizmu może być znacznie ograniczona. Dzięki zabiegom rehabilitacyjnym wzmocnisz mięśnie, zwiększysz ruchomość stawów i stopniowo powrócisz do optymalnej sprawności.
- Ograniczenie negatywnych skutków postępującej choroby – kompleksowa rehabilitacja to także szansa na spowolnienie powstawania dysfunkcji w chorobach przewlekłych.
Pamiętaj, że najkorzystniejsze efekty rehabilitacji uzyskasz jedynie wtedy, gdy odpowiednio wcześnie rozpoczniesz terapię, zabiegi będą przeprowadzane regularnie i a Ty sam restrykcyjnie będziesz przestrzegać zaleceń rehabilitanta.