Czym jest trening medyczny? Trening Medyczny Gdynia.

Przedłużające się okresy unieruchomienia oraz dłuższy okres nieuprawiania sportu potrafią znacznie wpłynąć na zakres możliwości organizmu. Gdzie w normalnym funkcjonowaniu można nie zauważyć pewnych braków, tak w trakcie uprawiania sportu bardzo prędko można zauważyć pewne niedociągnięcia. Niektóre z nich wpływają jedynie na komfort wykonywania ćwiczeń, natomiast inne wpływają również na bezpieczeństwo ćwiczącego, a ignorowanie ich może doprowadzić do poważnych kontuzji. Owe niedociągnięcia fachowo określa się strukturalnie zmienionymi formami kompensacyjnymi, a w walce z nimi pomaga właśnie trening medyczny.

Ale czym różni się trening medyczny od rehabilitacji, czy treningu personalnego? Trening medyczny jest  połączeniem tych dwóch zabiegów, pełniąc jednocześnie funkcję pośrednią pomiędzy nimi. Rehabilitacja ma przywrócić pełny zakres ruchomości w stawie oraz umożliwić wykonywanie codziennych czynności bez bólu. W tym celu wykonuje się odpowiednie ćwiczenia, masaże oraz bardziej specjalistyczne zabiegi. Jednakże przywrócenie podstawowej funkcjonalności jest niewystarczające dla sportowców oraz dla wielu osób, które wymagają od swojego ciała więcej. Z kolei trening personalny jest prowadzony zazwyczaj przez specjalistów, którzy głównie zajmują się maksymalizacją efektywności ćwiczeń u osób zdrowych. Trening medyczny jest prowadzony przez fizjoterapeutów, którzy posiadają doświadczenie nie tylko w pracy z osobami zdrowymi, lecz posiadają wiedzę niezbędną do uwzględnienia indywidualnych ograniczeń pacjenta oraz takie poprowadzenie ćwiczeń, żeby efektywnie połączyć ogólny rozwój sprawności z niwelowaniem strukturalnie zmienionymi formami kompensacyjnymi. Oczywiście takie osoby mogą ćwiczyć samodzielnie, odpowiednio dobierając obciążenie oraz poziom ćwiczeń, jednak wielu sportowców stosuje o wiele zbyt oszczędzające ćwiczenia w strachu przed odnowieniem uszkodzeń. Oczywiście, ten strach jest uzasadniony, gdyż zbyt forsowne ćwiczenie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, lecz w tym właśnie tkwi sekret treningu medycznego – na odnalezieniu odpowiedniego i dostosowanego do pacjenta balansu.

Dla kogo przeznaczony jest trening medyczny?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jest to rodzaj treningu przeznaczony dla osób z nieprawidłowymi formami kompensacyjnymi. Ale co to właściwie znaczy? Układ mięśniowo-szkieletowy człowieka jest bardzo podatny na zapamiętywanie wzorców. Przykładowo, długotrwałe unieruchomienie kończyny, które jest niezbędne w leczeniu złamań, powoduje nie tylko atrofię nieużywanych mięśni, lecz również przykurcz samych mięśni, więzadeł oraz ścięgien. W ten sposób kończyna, po zdjęciu gipsu, jest nie tylko obolała i słabsza, lecz wyraźnie zmniejszony jest jej zakres ruchomości. Jest to właśnie przykład zmienionej formy kompensacyjnej.

Podobny efekt możemy zaobserwować, kiedy pacjent prowadzi siedzący tryb życia i przez długi czas nie wykonuje ćwiczeń fizycznych. W taki sposób utrwalone wzorce skutecznie utrudniają powrót do uprawiania sportu, który jest niezbędny dla prowadzenia zdrowego trybu życia.

W jaki sposób prowadzony jest trening medyczny?

Trening medyczny przede wszystkim opiera się na rozwoju propiocepcji, czyli czucia głębokiego, odpowiedzialnego za odpowiednią koordynację ruchową ciała. Poprawy tego zmysłu dokonuje się między innymi przez ćwiczenie pełnych biomechanicznych łańcuchów ruchowych, zamiast wyizolowanych mięśni. W ten sposób przygotowuje się organizm do powrotu do formy sprzed urazu, zwiększa się efektywność treningu sportowego, udoskonala się technikę wykonywanych ćwiczeń oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji.

Jakie są przeciwskazania do treningu medycznego?

Jedną z głównych zalet tego rodzaju treningu jest to, że może być wykonywany praktycznie przez wszystkich. Ze względu na bliską współpracę z wyszkolonym fizjoterapeutą, który dostosowuje plan ćwiczeń zarówno do wymagań pacjenta jak i do jego możliwości, ryzyko kontuzji, wypadku czy wystąpienie jakiegokolwiek powikłania jest minimalne. Jest to świetna wiadomość szczególnie dla tych osób, które obawiają się samodzielnego wykonywania ćwiczeń. Korzystając z tej formy treningu nie tylko poprawią swoją wydolność, mobilność oraz stabilność układu ruchowego, lecz również poznają lepiej swoje ciało i jego ograniczenia, co umożliwi bezpieczne ćwiczeń. Korzystając z tej formy treningu nie tylko poprawią swoją wydolność, mobilność oraz stabilność układu ruchowego, lecz również poznają lepiej swoje ciało i jego ograniczenia, co umożliwi bezpieczne ćwiczenie bez strachu oraz ze zmniejszonym ryzykiem kontuzji.

Leave a Comment