Masaż Sportowy

MASAŻ SPORTOWY GDYNIA

Ciało sportowca musi nie tylko znieść rygorystyczne treningi, bardzo obciążające zawody lecz również umożliwiać normalne funkcjonowanie na co dzień. W tych wszystkich przypadkach masaż sportowy doskonale pomoże. Masaż taki może pobudzać mięśnie i układ ruchu do działania, wyciszać i wspomagać regenerację organizmu po wysiłku, minimalizować ryzyko wystąpienia tzw. zakwasów, odprężać oraz minimalizować ryzyko powstania kontuzji.

Masaż sportowy dla każdego aktywnego fizycznie

Dla kogo przeznaczony jest masaż sportowy? Na pewno nikogo nie zaskoczy fakt, że jest najbardziej przydatny dla osób aktywnie uprawiających sport i sportowców zawodowych. Jednakże również osoby okazjonalnie uprawiające sport mogą odczuć jego pozytywny wpływ na ciało, gdyż masaż sportowy pomaga w terapii kontuzji oraz niweluje efekty przetrenowania, o które dość łatwo jest wśród amatorów.

Masaż sportowy różni się od innych technik nie tylko docelową grupą pacjentów, lecz przede wszystkim sposobem wykonywania. Podobnie jak trening, masaż rozpoczyna się od rozgrzewki: poprzez energiczne i silne rozcieranie, głaskanie, ugniatanie i oklepywanie przygotowuje się mięśnie do dalszych zabiegów. Masaż sportowy często ogranicza się jedynie do części ciała, które są najbardziej narażone na kontuzje u danego sportowca: u biegaczy będą to łydki, a u miotaczy będą to ramiona.

Odmiany masażu sportowego

Wyróżnia się kilka odmian masażu sportowego: podtrzymujący, startowy, przedwysiłkowy, treningowy, powysiłkowy.

Masaż podtrzymujący bywa nazywany również masażem kondycyjnym bądź podtrzymująco-kondycyjnym. Wykonuje się go w okresie, kiedy treningi są mniej intensywne. Jego głównym celem jest poprawa krążenia, wzmocnienie układu nerwowego oraz, jak sama nazwa wskazuje, podtrzymanie formy sportowca. Trwa on zazwyczaj około 45 minut, a powinien być wykonywany codziennie bądź co dwa dni. Jest to delikatny masaż, bardzo podobny do masażu klasycznego.

Zupełnie inny jest  masaż startowy. Jest to szybki, intensywny, trwający około 4 minuty masaż, który pomaga szybko rozgrzać mięśnie, stawy i więzadła. Dzięki temu sportowiec jest lepiej przygotowany do startu, a ryzyko kontuzji maleje. Stosuje się podczas niego głaskanie, rozcieranie i ugniatanie wybranych części ciała.

Masaż sportowy treningowy powinien być wykonywany kilka godzin po każdym treningu. Jest to relatywnie intensywny masaż, który potrafi być bolesny i trwa około 45 minut. Mimo tego jest to dość popularny zabieg, ponieważ pomaga zwiększać możliwości ruchowe oraz kondycyjne organizmu, utrzymać sportowca w gotowości do startu i zapobiegać zakwasom i przeciążeniu mięśni.

Masaż przedwysiłkowy to specyficzna odmiana masażu sportowego, który jest wykonywany od dnia po ostatnim masażu treningowym aż do startu w zawodach. Jego celem jest nie tylko odpowiednie przygotowanie organizmu do wysiłku, lecz również podbudowanie psychologiczne zawodnika – zmniejszenie poziomu stresu, zwiększenie koncentracji, odprężenie i motywacja. Masaż powysiłkowy, zwany również masażem restytucyjnym bądź regeneracyjnym. Jest stosowany zawsze tam, gdzie potrzebny jest szybki powrót sportowca do sił, a więc po treningach, zawodach oraz pomiędzy kolejnymi startami. Jest 3 razy bardziej skuteczny od zwykłego odpoczynku. Polega głównie na rozcieraniu i ugniataniu karku i barków. Trwa około 15 minut i powinno się go wykonywać pół godziny po wysiłku fizycznym.

Leave a Comment